Интервју председника савета месне заједнице Нови Сип - Милан Петровић
1. Пролазећи месном заједницом Нови Сип, уочава се да је то релативно младо насеље?
- Да! Нови Сип постоји неких 46 година, односно задња кућа је релоцирана на садашњу локацију 1968. године, када је и извршено преграђивање Дунава у склопу изградње хидроенергетског и пловидбеног система „Ђердап 1“.
Старо насеље је било веома старо и стационирано на самој обали Дунава, уз постојање чувеног сипског канала и сипске локомотивске вуче. Сипски канал је био јединствена грађевина у свету, дужине 1834 м, ширине 80 м и са дуплим вангабаритним пружним колосеком по целој својој дужини. Због великог пада и брзине воде од око 3 м/сец., пружним колосеком су саобраћале вансеријске локомотиве, које су вукле бродске конвоје кроз сипски канал као испомоћ при савладавању ове клисуре.
2. Саобраћајнице у Новом Сипу су асфалтиране, али са доста оштећења?
- Лепо је то примећено. Након завршетка канализационе мреже, све саобраћајнице у насељу су пресвучене биту-шљунком и то само у једном слоју, док други хабајући није урађен, иако је пројектном документацијом био предвиђен. Зато су се појавиле ударне рупе, испуцалост и друге девијације.
3. Имате леп Дом културе. Каква је искоришћеност истог?
- Дом је саградила ХЕ „Ђердап“ још пре тридесетак година и са самом грађевином имамо одређених проблема. Наиме, на појединим местима објекат и даље слеже, због неквалитетног темељног дела, па имамо перманентно пуцање зидова што нам ствара велике трошкове одржавања.
Обзиром на величину и капацитет, Дом је веома мало искоришћен. Да би смо тај проблем превазишли, одлучили смо да извршимо пренамену велике сале Дома културе, која се је до сада користила једном годишње или ниједном, па да променом подне облоге, столарије и одређеним додатним радовима направимо фискултурну салу. Исту би користили млади и првенсвено основци наше школе, која је у истом дворишту.
4. Удаљени сте од Дунава, где се лети мештани расхлађују?
- Некада је наше село било на самом Дунаву, а сада смо тешки континенталци, удаљени од реке око 2 км. Плажу немамо, а житељи Новог Сипа лети користе део неуређене обале Дунава, коју зову „сипска плажа“, и ту себи налазе задовољство за време летњих врелина. Имамо сазнање да је пројекат сипске плаже урађен, а и обећање да ће ХЕ „Ђердап“ пројекат и да реализује. Ако буде било места и воље, покушаћемо да проширимо радове па да се израде и неколико везова и направи мала марина за чамце и мање пловне објекте, пошто постоје и природни услови за овакав објекат.
5. Имате објекат амбуланте. Да ли она функционише?
- Захваљујући Др. Драгољубу Митровићу, пензионисаном хирургу, нашем драгом мештанину и дивном човеку, наша амбуланта је поново, после много година нерада, 11.01.2014.год. поново почела да ради. Господин Митровић то обавља волонтерски, а и сви прегледи су бесплатни. Др. Митровић је иначе и члан Савета Месне заједнице Нови Сип.
На самом објекту амбуланте спремамо се да обновимо фасаду и ентеријер, офарбамо столарију, поставимо олуке и неколико квадрата подних плочица, па да то буде објекат вредан својој намени.
6. Имате контејнере за смеће, али чистоћа насеља није на завидном нивоу?
- У праву сте и добро је то запажено. Прво, број контејнера је мали за ову месну заједницу, а и Јавно предузеће „Комуналац“, које брине о пражњењу контејнера, није довољно ажурно у свом послу и не придржава се договорених термина разношења смећа. То условљава да су контејнери увек препуни и смеће се баца око њих, или се траже скровита места и тиме се стварају дивље депоније.
Посебан проблем са којим се сусрећемо задњих година су румунски грађани који долазе у Општину Кладово, па и у наше насеље, односно у продавнице МЗ Новог Сипа. Како имају ограничења у преносу цигарета и друге робе на царинском прелазу, а у жељи да то буде већа количина, врше разна препакивања и скривања. Те своје радње изводе на заклоњеним местима у самом насељу или поред магистралног пута и за собом остављају импозантну количину амбалаже, кеса, кутија и картона. Са овим проблемом смо суочени не само ми, већ Општина Кладово, али нажалост нема интересовања и воље да се ово реши.
7. У горњем делу насеља присутне су велике количине разбацаног песка и соли, о чему се ради?
- То је велика неодговорност и бахатост, како према човековој средини тако и према самим људима, односно житељима месне заједнице Нови Сип. Предузеће за путеве је корисник неке парцеле у КО Нови Сип, а користи велику површину слободног простора за смештај песка и соли за одржавање саобраћајница у зимском периоду.
Песак и со су разбацани по једној великој површини без икаквог реда и преградних заштитних зидова. Када дувају ветрови, који су у овом делу веома чести и велике јачине, то се со и песак разносе по насељу, а као последица су спржене повртарске културе по баштама и честа обољења дисајних органа људи, а има и смртних случајева од канцера плућа. Неодговорно понашање одговорних људи корисника овог простора иде толико далеко да су, хаотичним разбацивањем песка и соли, поломили и затрпали веома битне шахте водоводног развода у којима се налази запорна арматура за кључна искључења водовода у насељу у случају хаварија. Манипулација арматуром више није могућа пошто је онемогућен приступ истима, а прети и велика опасност од брзог пропадања арматуре због агресивне средине у којој се налазе.
8. Има ли још зацртаних активности у вашој Месној заједници?
- Како да не. Између осталог намере су нам да оградимо проширени део месног гробља, да поправимо и доградимо ободне канале за одвод атмосферских вода, да уредимо плато испред Дома културе и улаз у просторије месне заједнице и у салу за венчавање, да се школски дечији парк допуни још неким тобоганом, љуљашком, клацкалицом. Сигурно да ово није све и да ће бного тога још бити актуелно.
Новоизабрани чланови Савета Месне заједнице су изузетни и ја сам оптимиста и сигуран сам да ће мо успети да реализујемо све што смо зацртали